
230 personer i en pampig sal i Sundsvalls Stadshus. Det blev en dag full av skratt, kreativitet och nya idéer! Jag hade den stora glädjen att föreläsa om kreativitet och hjärnan inför en härlig publik som redan var kreativt uppvärmd.
Deltagarna hade själva förberett kreativa filmer på temat “livspusslet”, och vilken underhållning det blev! Humor, nytänkande och många kloka perspektiv på vardagens utmaningar.
Under min föreläsning utforskade vi bland annat:
- Hur hjärnan tänker nytt och vad som händer i förändring
- Hur vi sätter igång idéflödet – just när vi behöver det
- Hur vi skapar en arbetsmiljö där kreativitet, nya tankar och idéer får utrymme
- Hur vi kan försöka förutsäga framtiden – och snabbt anpassa oss till förändringar
Vi gjorde övningar, skrattade och testade nya tankar. Det är den här typen av stämning som gör att förändring och kreativitet kan ta fart på riktigt.
Stort tack till alla er som var där!
Boka en föreläsning om hjärnan
En inspirerande föreläsning om hjärnan, motivation & kreativitet.
Föreläsare hjärnan på jobbet →
Föreläsare motivation och arbetsglädje →
Föreläsare kreativitet →
Föreläsare retorik →
Föreläsare minnesträning →
Blogg från tidigare uppdrag
Minnesträning inför kronprinsessan Victoria på Hjärnans Dag
Ibland blir det lite nervöst att kliva upp på scen. Som när jag fick avsluta Hjärnans Dag inför en fullsatt publik med med bland andra kronprinsessan Victoria. →
Utvärderingar om omdömen av föreläsare Gabriella Wejlid
Det är så kul att läsa utvärderingar efter en föreläsning. Här är kommentarer från AFA Försäkring i Värnamo, där jag avslutade en fullspäckad konferensdag. →
Kreativitet, skratt och livspussel i Sundsvalls Stadshus
230 personer i en pampig sal i Sundsvalls Stadshus. Det blev en dag full av skratt, kreativitet och nya idéer! →
Keynote på Ledningsgruppsdagen
Nyligen hade jag äran att vara öppningstalare på Ledningsgruppsdagen, på temat "Hjärnans kraft i en föränderlig värld". →

Sidan drivs av 














